Przejdź do głównej zawartości

(5) Wszystko, co cię od nich dzieli,...


... to schody, kilka ścian i brak zaufania do mnie. 

(Złodziejska magia, T. Canavan, str. 191, Wyd. Galeria Książki, 2014)

Trudi Canavan jedna ze znakomitszych i bardziej znanych autorek współczesnego Fantazy znana dzięki znakomicie stworzonemu światu z trylogii Czarnego Maga. Co dopiero teraz zauważyłam, jej książki łatwo rozpoznać po zakapturzonych postaciach (na 12 do tej pory wydanych tylko jedna nie miała kaptura). Stworzyła kolejny świat... a nawet od razu kilka.

Opisz miejsce tak, by słuchający je rozpoznał,...

W jednym jest akademia, w której uczą między innymi magi. Niesamowite pojazdy i przedmioty. W drugim świątynie, kapłani którzy sprawują władze. Podział społeczny na tych bogatych i biednych. Anioły. I moja myśl dosłownie z przed chwili - że książka ta, to takie połączenie trylogii Czarnego Maga z Erą pięciorga :) 

... jasno przedstaw wydarzenia,...

Tyen uczeń akademii, w której uczy się między innymi magii. W czasie poszukiwań znajduję księgę. Nie taką typową starą księgę lecz magiczną. I choć wie, że powinien przekazać ją akademii, zaczyna z tym zwlekać.
Rielle, córka farbiarzy. Uczęszczająca na nauki do świątyni. Pewnego dnia pomaga kapłanom i poznaje Izare. 

... utrzymuj zainteresowanie, doprowadź do punktu kulminacyjnego,...

Kiedy profesorowie dowiadują się o znalezisku Tyena, zostaje mu odebrany. Gdy wychodzi na jaw czym jest i co potrafi. Ktoś chce ją wykorzystać a by to zrobić nie zawaha się poświęci innych... od teraz Tyen musi uciekać... by ratować nie tylko siebie. 
Riella, potajemnie zaczyna spotykać się z Izarem. To nie jest jedyna rzecz, którą dziewczyna ukrywa. Na dodatek w mieście pojawia się coraz więcej, ludzi nie uprawnionych do posługiwania się magią... a dziewczyna zaczyna mieć coraz więcej sekretów.
Na dodatek w obu światach bywają mniejsze lub większe problemy z uzupełnianiem poziomu magi. 

... a potem zaprezentuj płynącą z opowieści naukę. 

(Złodziejska magia, T. Canavan, str. 160, Wyd. Galeria Książki, 2014)


I choć momentami światy te są tak podobne do wcześniejszych światów stworzonych przez autorkę. To opowiadają zupełnie inną, równie wciągające historie, które czyta się, podobnie jak wcześniejsze jej dzieła. Przez jedną trzecią książki czytelnik cierpliwie brnie przez opisy i ciągnącą się akcje. W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń i przyspieszenie ich tempa. Które skończą się zbyt szybko pozostawiając go w niepewności na długie miesiące oczekiwania kolejnego tomu (dlatego czasem wole poczekać, aż już wszystkie części są).  Jednak i w trakcie czytania książki, pojawiają się chwile - typu tak się nie robi, nie przerywa się opowieści w takim momencie. Co dla mnie równie istotne w książce nie zabrakło też odrobiny humoru, odpowiedniej dawki intrygi i tej niepewności (braku pewności) kto jest dobry a kto zły w tej opowieści.

Znalezione obrazy dla zapytania złodziejska magia

Autor: Trudi Canavan
Tytuł: Złodziejska magia
Wydawnictwo: Galeria Książki 
Liczba stron: 592
Przeczytana w: 3 dni. 

Tak, przy okazji:

Jakie pytanie zadali byście książce gdyby mogła Wam odpowiedzieć?Złodziejska magia/ Anioł burz - premiera 28.10.2015

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od zabawy ...

...zaczyna się postęp. (Antoni Kępiński)
Tak było i w  tym przypadku. Szwedzka ilustratorka Johanna Basford projektowała czarno-białe etykiety na wino. A jej znajomi kolorowali jej... dla zabawy, zabicia czasu....? Tak w skrócie powstały kolorowanki dla dorosłych. I świat "stanął na głowie", bo w ostatnim czasie jest mnóstwo miejsc w sieci, w których cuda nie tylko pani Basford są zachwalane "pod niebiosa". 

Tam, gdzie działają liczne sprzeczności,...

... tam rozkwita największa nadzieja.  (Ignacy Loyola)

Bywają czasami takie chwile, że człowiek po prostu musi poruszyć jakiś temat, bo inaczej się udusi.  Zacznę od opisania sytuacji, której byłam świadkiem jakiś czas temu. Rzecz działa się na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Rodzina dwa + jeden, na wycieczce rowerowej. Tata jadący jako pierwszy przepisowo przejeżdża na rowerze pasem wyznaczonym dla rowerów. Mama jedząca jako ostatnia tuż przed przejściem zsiada z roweru i rzecze do dziecka. Dziewczynki lat około dziesięciu. - Ola, Ola zsiądź z roweru.  Co robi Ola (to wiele tłumaczy, mam swoją małą teorie o magi imion o której być może kiedyś opowiem). Otóż Ola wybiera opcję dla siebie najwygodniejszą przejeżdżając po przejściu dla pieszych. (czyli, po pasach, ale to już szczegół w tym momencie nie istotny) Na dodatek informując mamę czemu wybiera takie rozwiązanie. - A tata przejeżdża! 

(3) Wszak to ...

... debilne?
Miewamy swoje sposoby na chandrę, na smutek, na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości. Czasem sięgamy po książkę, czasem jest to film, piosenka, coś co przywodzi wspomnienia.  Czasem taką atrakcje zapewnia nam telewizja czym byłyby teraz święta bez Kevina samego w domu tudzież w Nowym Jorku? Pamiętam z czasów lat nastu, że razem z koleżanką miałyśmy sposób na smuteczki - oglądanie Bodyguarda - I do dziś pamiętam. oglądamy film, zaryczane ze wzruszenia. Do pokoju wchodzi mama koleżanki.